Rekrutacja 2022! Chcesz studiować projektowanie wnętrz? Sprawdź, jakie wymogi trzeba spełnić!
Kierunek projektowanie wnętrz na wyższych uczelniach artystycznych wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dlaczego tak duże rzesze młodych ludzi decydują się na tego typu studia, gdy wielu fachowców coraz głośniej mówi o przesycie rynku usług z branży designu? Jakie zasady należy spełnić w 2022 roku, by dostać się na wymarzony kierunek projektowanie wnętrz?
Rekrutacja 2022 - projektowanie wnętrz - czas start!
Na większości uczelni proponujących kierunek projektowanie wnętrz dla wszystkich chętnych absolwentów liceów i techników zasady są bardzo zbliżone. W pierwszej kolejności liczą się umiejętności praktyczne. Jak radzi strona alldesign.com.pl - przystępując do trzyetapowego egzaminu z rysunku, malarstwa oraz predyspozycji do projektowania, dobrze będzie przynajmniej na kilka tygodni przed solidnie poćwiczyć rękę oraz postrzeganie perspektywy w przestrzeni. Tutaj z pewnością wygrywają pasjonaci, którzy na rysowanie i badanie perspektywy w przestrzeni poświęcają każdą wolną chwilę w czasie ostatnich miesięcy spędzonych w szkole średniej.
Rekrutacja 2022 - projektowanie wnętrz - harmonogram egzaminów
Jak wygląda program egzaminów na projektowanie wnętrz? Wiele zależy od tego, z jaką placówką mamy do czynienia - czy jest to Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika czy szkoła o charakterze prywatnym. Czasami przegląd teczek kandydatów robi się na samym początku, czasem ten etap staje się zwieńczeniem całej drogi złożonej z etapów, czyli egzaminu z rysunku, malarstwa oraz projektowania. Jak zauważają projektanci ze strony alldesign.com.pl - jeszcze 15 lat temu przegląd teczek z pracami kandydatów przeprowadzano na samym końcu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, obecnie ten etap w większości placówek przeprowadzany jest na samym początku. Ocenia się ogólne zdolności kandydata, jego wyczucie stylu, jakość kreski oraz umiejętność ciekawego operowania kolorami. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej usłyszeć można pytania z dziedziny historii sztuki, często zdarzają się prośby o uzasadnienie fascynacji wobec ulubionego artysty.
Studia projektowanie wnętrz 2022 - czy trudno się dostać?
Jeśli chodzi o stopień trudności w dostaniu się na wymarzony kierunek projektowanie wnętrz - trzeba zauważyć, że w ostatnich latach tendencja była raczej stała. Nie zapominajmy o tym, że żyjemy w czasach, gdy o miejsca na wyższych uczelniach ubiegają się osoby stanowiące pokolenie tzw. “niżu demograficznego”, czyli wszyscy urodzeni po 2000 roku. Sytuacja zmienia się jednak pod wpływem coraz większego napływu chętnych ze Wschodu, z Białorusi lub Ukrainy, którzy chcieliby studiować właśnie w Polsce, zmieniając tym samym również i swoje warunki życia. Jak sugeruje grupa z alldesign.com.pl, przeciętnie na polskich uczelniach o profilu artystycznym jest jedno miejsce na trzech kandydatów. Konkurencyjność placówek w oczach kandydatów na studia podyktowana jest renomą uczelni, a także atrakcyjnością programu nauczania. Komisje egzaminacyjne chętnie przyjmują na kierunki związane z projektowaniem wnętrz tych, którzy oprócz teoretycznej wiedzy potrafią zaprezentować nieszablonowe, inne podejście do kreacji artystycznej, dalekie od tego, do czego wszyscy wcześniej się przyzwyczailiśmy.
Zapraszam Cię również do subskrypcji i obserwowania moich Social Media:
Dr Aleksandra Lepka
Pracownia projektowa ALL DESIGN powstała z wieloletniej pasji do sztuki i projektowania. Obserwacja trendów, zmian i tendencji projektowych, zachodzących w projektowaniu wnętrz oraz architektury, wywołała moją ogromną miłość do przestrzeni, koloru, światła oraz kształtu, wpisywanych w ergonomię opracowywanej przestrzeni.